OGŁOSZENIE
21.12.2024 r (sobota) o godzinie 14.00, na plebanii
odbędzie się WIGILIA dla kandydatów do bierzmowania oraz animatorów.
Serdecznie wszystkich zapraszam
Ks. Zbigniew
ELIX BIERZMO I
MISTRZYNI - Martyna Z.
MISTRZ - Andrzej G.
ELIX BIERZMO II
MISTRZYNI - Julia T.
MISTRZ - Wiktor D.
ELIX BIERZMO III
MISTRZYNI - Julia T.
MISTRZ - Dawid K.
ELIX BIERZMO IV
MISTRZYNI - ... może TY? :-)
MISTRZ - ... i TY? :-)
SERDECZNIE GRATULUJĘ POSTAWY!
Ks. Zbigniew
KONKURS 50 cytatów
Zwyciężczyni konkursu:
Julia T.
SERDECZNIE GRATULUJĘ!
Ks. Zbigniew
GRATULUJĘ!!!!
Tym, których nakarmiła BIERZMO-KRÓWKA nie tylko na ciele, ale i na duszy.
Wszyscy, którzy do godz. 20.00 w niedzielę (22 września 2024) wyzwanie podjęli
będą czymś słodkim nagrodzeni.
Zwycięzcami zostali,
Ci co jako pierwsi e-maila przysłali.
1. Maja S.
2. Marta S.
3. Hubert G.
Witaj :)
Dobrze, że JESTEŚ!!!
A skoro tutaj JESTEŚ i czytasz ten tekst - to znak, że ZALEŻY CI na przyjęciu sakramentu bierzmowania.
GRATULUJĘ CI tego zainteresowania i chęci PRZYJĘCIA DARÓW od DUCHA ŚWIĘTEGO.
Dzięki tym darom stajemy się zdolni do wydawania takich OWOCÓW jak: MIŁOŚĆ, RADOŚĆ, POKÓJ, CIERPLIWOŚĆ, UPRZEJMOŚĆ, DOBROĆ, WIERNOŚĆ, ŁAGODNOŚĆ, OPANOWANIE
( Gal. 5, 22-23 ). Pyszne owoce, czyż nie :)
- MIŁOŚĆ, czyli pragnienie uszczęśliwiania innych. Jest ona wlana w nasze serce przez Boga, który jest Miłością i czyni nasze serce źródłem miłości dla innych.
- RADOŚĆ to szczęście płynące z życia w harmonii z Bogiem.
- POKÓJ to pewność, że tu i teraz jestem do dyspozycji Boga. Nie ma w nim nic z niepokoju ani o to, co było, ani o to, co będzie. On jest tajemnicą „teraz”, czyli komunikacji z Bogiem.
- CIERPLIWOŚĆ tak wobec siebie, jak i wobec innych. Dorastanie do miłości, szczęścia i pokoju to proces dłuższy, dlatego cierpliwość jest jednym z podstawowych jego mechanizmów. Kto jest do dyspozycji Boga i pełni Jego wolę, nie ma powodu, żeby się niecierpliwić. Bóg jest Panem każdej sytuacji w naszym życiu osobistym, społecznym, ekonomicznym i politycznym.
- UPRZEJMOŚĆ to znak wielkiej kultury ducha. Każde aroganckie postępowanie jest czytelnym znakiem obecności złego ducha w człowieku, pokazuje nam, z kim mamy do czynienia.
- DOBROĆ jest nastawiona na pomaganie innym, o ile takiej pomocy potrzebują, a równocześnie zabiega o tworzenie atmosfery dobroci w swym środowisku. Gdzie brak dobroci, tam jest obecny zły duch.
- WIERNOŚĆ ceni zaufanie, jakim Bóg nas darzy. Kto chce na nim budować swe życie, zabiega o doskonalenie wierności. Komunikacja z ludźmi również jest oparta na zaufaniu, jakim możemy ich darzyć. Jeśli go brakuje, trzeba być ostrożnym, bo tym, kto nie zna wartości zaufania, manipuluje duch zły.
- ŁAGODNOŚĆ jest ściśle związana z cierpliwością i stanowi ważny most w relacjach z innymi ludźmi. Jest ona językiem miłości. Wymaga jednak zdecydowanej postawy wobec obłudników. Jezus pokazał nam, na czym polega łagodność, która potrafi wziąć do ręki nawet bicz.
- OPANOWANIE to piękny owoc Ducha Świętego, który zna wartość harmonii i pełnej odpowiedzialności za słowa, czyny, postawę. Opanowany jest przyjacielem Boga, bo nie da się go wyprowadzić z równowagi nawet w obliczu mocnych ciosów. On jest razem z Bogiem panem każdej sytuacji.
Ks. Zbigniew
Kto nie odrobił wakacyjnego zadania?
WYZWANIE PIERWSZE - MÓJ PATRON
WYZWANIE DRUGIE - MÓJ CHRZEST ŚWIĘTY
PRZYGOTOWANIE do bierzmowania
Obowiązki i zasady
Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
1. Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (dotyczy uczniów). Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
2. Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
3. Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać (na formularzach znajdujących się w materiałach dla kandydata lub według tego wzoru) w ciągu siedmiu następujących po spotkaniu dni. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic (opiekun) składający podpis na niniejszym dokumencie. Usprawiedliwienia można składać w kancelarii lub zakrystii na ręce jakiegokolwiek księdza. W razie niepokonalnych trudności w czasowym złożeniu usprawiedliwienia należy informować o tym telefonicznie księdza prowadzącego przygotowanie.
4. Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
5. Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowania. Dokonuje się to zasadniczo na katechezie w szkole.
6. Kandydat do bierzmowania otrzymuje na spotkaniu materiały do osobistej pracy. Brak systematycznej pracy w oparciu o materiały powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Osoby nieobecne na spotkaniu obowiązane są w najbliższym możliwym czasie odebrać swoje materiały w kancelarii parafialnej (w godzinach urzędowania).
7. Spotkania wszystkich kandydatów odbywać się będą przeciętnie raz w miesiącu w kościele parafialnym. Obowiązek dowiadywania się o terminie spotkania spoczywa na kandydacie. W razie konieczności (dużo nieobecności lub problemy z realizacją zobowiązań) ustalane będą inne spotkania dla całości lub części kandydatów. Obecność na dodatkowych spotkaniach jest obowiązkowa a ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w oparciu o zwykłe zasady. Kandydatom opuszczającym spotkania (nawet po usprawiedliwieniu) możliwe jest przydzielanie dodatkowych zadań dla uzupełnienia braków. Inną formą przygotowania są rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Obecność na tych spotkaniach jest obowiązkowa.
8. W drugiej części przygotowania kandydaci podzieleni zostaną na małe grupy. Spotkania w małej grupie, pod kierunkiem animatora, odbywać się będą raz w miesiącu. Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach w małej grupie powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w taki sam sposób, jak nieobecność na spotkaniach w kościele.
9. Dobro duchowe kandydata jest najważniejszą zasadą w przygotowaniu.
Kodeks zachowania
Wszystko więc, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (Mt 7,12a).
W myśl ewangelicznej zasady tworzymy bezpieczne relacje pomiędzy nami.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Lipowskiej 30 jest miejscem zapewniającym bezpieczeństwo dzieciom, także w grupie rówieśniczej.
Poniższy kodeks obowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników, dzieci i młodzież podczas spotkań w parafii i poza nią, w kontakcie bezpośrednim i wirtualnym i dotyczy: równego traktowania i szacunku dla każdej osoby tj.: traktowania innych tak, jak chcesz, aby inni traktowali Ciebie i pamiętania, że każda osoba jest kimś wyjątkowym i szczególnie obdarowanym przez Boga.
Obowiązują nas wszystkich następujące zasady:
1. dobrej komunikacji:
- życzliwość i szacunek wobec koleżanek/kolegów,
- prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, bez naruszania dobra innych,
- słuchanie innych, bez przerywania ich wypowiedzi,
- zachowanie kultury słowa,
- stosowanie form grzecznościowych,
- zgody na kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie);
2. szacunku dla cudzej własności, prywatności i przestrzeni:
- szanowanie rzeczy osobistych i mienie innych (nie pożyczanie bez zgody),
- zachowanie prywatności, w tym dotyczącego wizerunku (robienie zdjęć, nagrywanie za zgoda innych),
- zachowanie przestrzeni osobistej – uszanowanie prawa do chwili samotności;
3. zakazu stosowania przemocy:
- fizycznej tj. szturchania, popychania, kopania czy siłowego przytrzymywania,
- psychicznej: wyśmiewania, obgadywania, ośmieszania, zawstydzania, upokarzania, lekceważenia, obrażania;
4. szacunku w kontaktach internetowych i zakazu cyberprzemocy:
- dbanie o swój oraz innych wizerunek w sieci – nie publikowanie wrażliwych danych, powierzonych informacji oraz zdjęć i filmów ośmieszających innych,
- szanowanie prywatności,
- nie udostępnianie kontaktów do innych osób (telefonicznych, mailowych) bez ich zgody,
- sprzeciwianie się hejtowi, zgłaszanie takich działań dorosłym;
5. pokojowego rozwiązywania konfliktów:
- reagowanie na krzywdę innych,
- rozmawianie o doświadczanych emocjach,
- słuchanie innych i rozmawianie o problemach,
- wspólne szukanie rozwiązań,
- w sytuacjach trudnych szukanie pomocy dorosłych.
pobierz: DOKUMENT BIERZMOWANEGO.pdf
DOKUMENT BIERZMOWANEGO
/wypełniamy czytelnie, DRUKOWANYMI LITERAMI/
IMIĘ Z BIERZMOWANIA: ...................................................................................................
Jeżeli nasze imię chrzcielne nie ma świętego patrona, wówczas wybieramy kolejne imię,
jeśli natomiast święty patron jest przypisany do naszego imienia chrzcielnego
wówczas zgłębiamy jego historię i pozostajemy przy imieniu chrzcielnym.
Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski.
IMIĘ I NAZWISKO:
.............................................................................................................
DATA I MIEJSCE URODZENIA:
.............................................................................................................
ADRES ZAMIESZKANIA:
.............................................................................................................
PARAFIA CHRZTU POD WEZWANIEM:
..............................................................................................................
ADRES PARAFII CHRZTU:
.............................................................................................................
DATA CHRZTU:
.............................................................................................................
IMIONA RODZICÓW:
.............................................................................................................
TELEFON (RODZICÓW):
.............................................................................................................
IMIĘ I NAZWISKO ŚWIADKA:
.............................................................................................................
ADRES ZAMIESZKANIA ŚWIADKA:
.............................................................................................................
ROK URODZENIA ŚWIADKA:
.............................................................................................................
ŚWIADEK UCZĄCY SIĘ: ..........
ZGODA PROBOSZCZA Z PARAFII ZAMIESZKANIA ŚWIADKA: ..........
OPINIA KATECHETY ŚWIADKA:
.......... tak (OSOBA UCZĄCA SIĘ)
.......... nie dotyczy (OSOBA DOROSŁA, PRACUJĄCA)
OBOWIĄZKOWE DOKUMENTY
WYPEŁNIONY FORMULARZ KANDYDATA
ŚWIADECTWO CHRZTU KANDYDATA
(jeśli kandydat przyjmował chrzest poza naszą Parafią)
OPINIA KATECHETY KANDYDATA
(jeśli katecheta kandydata pochodzi spoza naszej Parafii)
ZGODA Z PARAFII ŚWIADKA
(jeśli świadek jest spoza naszej Parafii lub zamieszkuje
poza jej terenem pow. 6 miesięcy)
OPINIA KATECHETY ŚWIADKA
(jeśli świadek jest osobą uczącą się)